Temmuz 21, 2022 Yazarı admin 0

Basında Biz

Dünyaca ünlü olan ve bölge halkının Beyaz Altın olarak nitelendirdiği Taşköprü Sarımsağı bugün Kastamonu Taşköprü’de kurulan sezonun ilk toptan sarımsak pazarında 39 TL’den alıcı buldu. Yaşanan çetin pazarlıkta üretici galip geldi.

Kastamonu’nun Taşköprü İlçesinde yetişen ve kalitesi ile dünyaya kendini duyuran Taşköprü Sarımsağı hasat döneminin başlaması ile birlikte bugün ilk kez Taşköprü’de kurulan toptan Sarımsak Pazarında satışı sunuldu. Taşköprü Sarımsağı sezonun ilk pazarında 20 lira ile 39 lira arasında alıcı buldu.

Yıllardır sarımsak üreticiliği yaptığını söyleyen Cengiz Durgut;’’ Taşköprü Sarımsağımızın bu yılki ilk mahsulü pazara indi. İçerisinde selenyum gibi katkı maddeleri bulunmaktadır. Fiyatlar bugün 20-39 TL arasında satılıyor. Başlangıç olarak güzel.’’  Şeklinde konuştu.

Sarımsak üreticiliği ve tüccarlığı yapan Taşköprülü girişimci Mehmet Tomar; ‘’2022 yılı Taşköprü Sarımsak sezonunun Taşköprü’müze ve memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu sene hava şartlarından dolayı sarımsak rekolteleri bir miktar düştü. Bu sebeple fiyatlarımız yüksek başlamıştır. Çiftçilerimiz anca ucu başına getirmektedir. Fiyatlarımız şu anda 20 lira ile en iyi ürünümüz 39 liraya toptan fiyatına satılmıştır. Fiyatların sarımsaklar biraz daha kuruduktan sonra yükselmesini bekliyoruz. Sarımsak sezonun hepimize hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.

Pazarlık Videosu;